BİR DOKTORA NOT... (22.07.2012)
Merhaba ben Burak, 27 yaşındayım ve yaklaşık 6 yıldır patent östaki tüpü nedeniyle zor koşullar altında yaşamıma devam ediyorum.

Youtube da bu rahatsızlıkla ilgili bir videonuzu gördüm, açıklamalardan sitenize ve e-posta adresinize ulaştım. Anladığım kadarıyla bu rahatsızlıkla karşılaşmış olan ender doktorlardansınız. Çünkü çok nadir görülen bir rahatsızlık olduğunu biliyorum. Bu rahatsızlıkla ilgili neler yapılabilir, daha önce bu rahatsızlıktan kurtarmış olduğunuz hastanız var mı? Ufacık bir bilgilendirmede olsa bana yardımcı olursanız çok sevinirim...

Hikayemi dinlemek isterseniz...

Bugüne kadar 10'un üzerinde doktora gittim ve son doktorum hariç hiç biri benim problemimi tam olarak anlayamadı ve hep ilaçlarla tedavi etmeye çalıştılar ama sorun gitgide büyüdü.

Sorunum; her nefes hareketimde kulak zarımın oynuyor olmasıydı, kendi sesimi içeriden duyma, nefes alıp verişimi kulaklarımda hissetme gibi.. İnanarak kullandığım ilaçların etki etmemesi, rahatsızlığımın psikolojik olarak değerlendirilmesi beni daha da kötü duruma getirdi.

Son doktorum incelemeler sonunda östaki borumun normalden geniş ve açık olduğunu ve rahatsızlığımın fiziksel bir bozukluktan kaynaklandığını söyledi. (Patulous Eustachian Tube). Ve bunu araştırdım, çok fazla Türkçe döküman olmamasına rağmen yabancı sitelerin forumlarından bu rahatsızlığı yaşayan başka insanlara ulaştım. Herkes benimle aynı sorunu yaşıyordu. Fakat hiç biri bu hastalıktan nasıl kurtulacağına dair bir fikir sahibi değildi. Farklı farklı kaynaklardan edindiğim bilgilere göre aşağıdaki tedavi yöntemlerine ulaştım.

-Kıkırdak veya yağla östaki borusunu daraltma.
-Tüp takarak rahatlatma
-Baş ve boyunla ilgili egzersizler,
-Japonya'da yetişen bir bitki çayı bazı hastalarda iyileşme göstermiş.


Kulağımdaki sorunun Patüloz östaki tüpü rahatsızlığı olduğu ortaya çıkmadan önce başka bir doktor Tüp takılmasını önermişti. Tüp kulağımda sadece 3 ay kaldı ve inanılmaz derecede rahatlamıştım. Bunun bir tedavi yöntemi olduğunu biliyordum artık.

Son doktoruma kalıcı tüp takılmasını istediğimi söyledim fakat ömür boyu kulağında yabancı bir cisimle yaşamak zor olur dedi. Silikonla östaki borusunun ağzını daraltabileceğini ve bu ameliyatın benim için kesin çözüm olabileceğini söyledi. Fakat araştırdığım kaynaklarda bu işlemin her zaman etkili olmadığı ve geri dönüşümsüz olarak östaki borusunun kapanmasına neden olabileceği yazıyordu. Doktoruma bunları söyledim, bana "silikon" ile daraltma yapacağını, düzelmediği takdirde o silikonu tekrar alabileceğini söyledi ve doktoruma güvenerek bu ameliyata girdim.

Henüz ameliyattan çıkalı 3 gün oldu fakat kulak zarımın yine zaman zaman oynadığını ve sesimin dengesiz bir şekilde kulaklarıma geldiğini hissedebiliyorum. Burnumda tahriş olduğu için hala kan geliyor ve rahat konuşamıyorum. Sanırım ameliyatın etkilerini görmek için biraz daha zaman geçmesini bekleyeceğim....

22.07.2012 14:56