RAPTOR'DAN... (02.07.2012)
Beni takip eden herkese selamlar. Bu açıklamada hangi şartlar altında müzikle uğraştığımı ve hayatımdaki en büyük problemim kulak rahatsızlığımla ilgili bir kaç şey söylemek istiyorum.

Son 5 senedir kulağımla alakalı büyük sıkıntılar yaşıyorum‚ nefes alıp verirken‚ yutkunurken‚ su içerken, konuşurken, bağırırken, açıkçası yaptığım her nefes hareketinde çoğu zaman konuşamayacak kadar rahatsız hissediyorum kendimi.

Müzikle uğraşmanın bu şartlar altında ne kadar zor olduğunu az çok tahmin edebiliyorsunuzdur.

Detaylara gelince... Uzun zamandır boğuştuğum bu rahatsızlığın hastane maceralarında doktorlar beni bir türlü anlayamadı. Sürekli olarak ilaç verip gönderenler‚ senin hiç bir şeyin yok diyenler‚ psikolojik diyenler‚ sakız çiğne balon şişir diyecek kadar basite alanlar bile oldu. Özellikle de askerdeyken oğlum bir şeyin yok "siktir git" diyen o komutanı asla unutmayacağım :) vs vs vs...
Her seferinde inanarak kullandığım ilaçlar zamanla beni daha kötü duruma getirdi... Ama son doktorum öyle bir teşhis koydu ki‚ yaşadığım bu berbat hisler çok nadir görülen fiziksel bir bozukluktan kaynaklanıyormuş...

Östaki borusunun yapısal olarak geniş ve açık olması. Tıpta adı Patulous Eustachian Tube. Bu hastalığın kesin bir tedavisi yokmuş. Doktor rahatlamak için 2 seçenek sundu.

1) Kulağıma kalıcı tüp takılacak ve ömür boyu kulakta kalacak.
2) Vücudun başka bir yerinden alınan kıkırdakla veya yağla östaki borusunun ağzı daraltılacak veya koterle dağlama yapılacak. Ama bu da her zaman başarılı olmayan bir yöntemmiş. Ameliyat sonunda östaki borusunun tamamen kapanma ihtimali varmış.

Bu 2 seçeneğin 2.sinden korktuğum için "kulağıma kalıcı tüp takılması" nı istedim. 19 Temmuzda bu işlem yapılacak.

Bu yazıyı yazmamdaki sebep‚ bu hastalığı daha önce yaşamış olan birileri‚ ya da bu hastalığa denk gelmiş doktorlar var mıdır diye merak etmemdir. Vereceğiniz bilgiler hem bana‚ hem de bu problemi yaşayan ama bir türlü teşhis edemeyen diğer hastalara yardımcı olabilir. Ayrıca son 5 senede yaptığım çalışmalarımı, özellikle Bir Dünya Çiz Kaleminle albümünden sonraki çalışmalarım olan Bi Kalem Olsun ve Ben Senin.. albümünü hep zorlayarak, sevdiğim şey olan müzikten uzak kalmamak için diken üstünde yaptığımı söyleyebilirim. Bunu da ilave olarak açıklamak istedim.

Rahatsızlığımın İngilizce‚ Almanca açıklaması bu linklerde var. Gariptir ki o kadar araştırmama rağmen nadir görülen bu hastalığın Türkçe kaynaklarını bir türlü bulamadım.

http://en.wikipedia.org/wiki/Patulous_Eustachian_tube http://de.wikipedia.org/wiki/Klaffende_Tube

Ayın 19'undan sonra umarım bu rahatsızlıktan tamamen kurtulurum ve daha istekli bir şekilde, uğraşmak istediğim tek şey olan müziğe daha sıkı bir şekilde sarılabilirim...

Şüphesiz sağlık insan hayatındaki en önemli şey. Bir zamanlar dediğim gibi "o olmadığında her şey işkence gibi..." Sağlığınızın kıymetini bilin ve başka bir şeyi kafanıza takmamaya çalışın, siz kendinizi iyi hissettiğiniz sürece inanın her şeyi başarabilirsiniz... Görüşmek üzere sağlıcakla kalın, saygılar ve selamlar hepinize.

Raptor

02.07.2012 16:53